Ticker

6/recent/ticker-posts

Advertisement

Responsive Advertisement

İRKUTSK-BURYATYA-MOĞOLİSTAN - ÖTÜKEN - DUKHA TÜRKLERİ (10 Temmuz-02 Ağustos 2023)

 
İRKUTSK - BAYKAL GÖLÜ - OLKHON ADASI - BURYATYA - MOĞOLİSTAN GEZİSİ (2023 Yazında gideceğiz.)

Moğolistan'a gidiş dönüş çok pahalı olduğundan İrkutsk'a uçup İrkutsk'u gezip oradan Buryatya'ya geçip Buryatya'yı, Olkhon adasını, Baykal Gölü'nü gezip Buryatya'dan 550 km tren yolculuğu ile Moğolistan'a giderek yol masrafımızı 4'te 1'e düşüreceğimiz gibi gitmişken Baykal Gölü, İrkutsk, Buryatya'yı da gezmiş olacağız. Dileyenler yalnızca Moğolistan kısmına da katılabilir. 

Buluşma Yeri: Sheremetyevo Havaalanı - Moskova
Gezi iki bölümden oluşmaktadır. Dileyen ikisine de katılabilir. 
İlk bölüm İrkutsk - Baykal Gölü - Olkhon Adası - Buryatya (8 gece 9 gün);
İkinci bölüm: Moğolistan(15 gece 16 gün).


Ücretlendirme: 

1. Bölüm 700 dolar.
2. Bölüm: 1100 dolar.
Yalnızca Moğolistan bölümüne katılacak olanlar 1100 avro ödeyeceklerdir. Kapora olarak gezi başına 500 avro ödemeniz gerekmektedir. Kapora ile kalınacak yerler, araçlar, türlü geziler, yerel konserler organize edilecektir.

Katılımcılar, tüm planlamalarını yaptıktan sonra karar vermeliler. Kaporalar ödendikten sonra geri dönüşü yoktur. Orada hep aynı yerde değil, hep farklı yerlerde konaklayacağız. Araçlara, rehberlere, teknelere ayrı ayrı kaporalar ödenecek. Haliyle, telefonun bile çekmediği yerlerde bunları geri toplamak mümkün olamayacaktır. Ayrıca ücretleriniz rubleye veya tuğruk'a çevrildikten sonra zaman içinde değer kaybedecektir. Özetle kaporalar yanar.

Bu gezi Türk tarihi, kültürü ve doğa gezisidir.

Bu gezi Uzman Türkolog Mehmet Gültekin tarafından enforme edilmektedir.

Tarihler:
10 Temmuz 2023 gidiş - 02 Ağustos 2023 Ulanbaatar'dan dönüş. Dönüşü isteyenler geç yapabilir.)

30 Haziran 15 Temmuz/22 Temmuz 2021
Dileyenler gezinin yalnızca Moğolistan kısmına katılabilirler. Moğolistan kısmına katılacak olanlar 
1100 avro ödeyeceklerdir. Biletler alındıktan sonra tarih değiştirilemez. Yollar kötü. Daha doğrusu yol falan yok. Dağ, tepe yorulacağımız etkinliklerdir.


Gezimizin şartları da var tabi:
İnançlara saygılı olmak, tebliğci (misyoner) olmamak, uyumlu olmak, anı yaşamak, bulunduğu ortamla bütünleşme çabasında olmak, kırıcı olmamak, köprüleri yıkmak değil, köprüler kurmak amacında olmak, kendisini koca bir ulusun temsilcisi olarak görmek ve yapacağı hataların ulusunun hanesine yazılacağını bilmek, kendini anlatmamak, onları öğrenmeye çalışmak, kırsalda pazarlık yapmamak, kentlerde pazarlığın tadını kaçırmamak... Konfor beklentisi olanların, yorulmayı göze alamayanların, gelmemesi gereken bir etkinliktir.


Araçlarımız 14 kişilik olup her araca duruma göre 7'şer 8'er kişi bineceğiz. Çünkü gidilecek yollar oldukça kötü. Geziye katılanlar Orta ve Doğu Moğolistan'da görülebilecek hemen hemen her yeri göreceklerdir. Atalarımızın inançlarını hiç değiştirmeden yaşatan geyik sürüleri besleyen Dukha Türklerine giderken büyük olasılıkla 4-5 saatlik bir atlı veya geyikli yolculuk da yapacağız. Dileyenler ata binmeyip yanımızda yürüyebilir. Ata binme korkunuz olmasın. En yaşlılarımız bile daha önce zevkle bindiler. Ya da o coğrafyada yürüyüş yapmanın keyfini yaşamak için yürüyerek gidebiliriz. Attan düşme riski hep var çünkü.


Ayrıntılar şöyle:
1. Gün: 10 Temmuz sabahı İrkutsk'a inmiş olacağız. Otele yerleşip dinleniyoruz. Kent gezisi, Angara Irmağı ve yerel tarih müzesi gezisi.

2. Gün: 11 Temmuz. İrkutsk kenti, Angara Irmağı gezisi.

3. Gün: 12 Temmuz. 75 km uzaklıktaki Baykal Gölü'ne gidiş. Feribotla Olkhon Adasına geçiş, adada otelimize yerleşme. Baykal Gölü gezi. Olkhon'da geceleme. 

4. Gün: 13 Temmuz. Feribot anına kadar serbest Olkhon gezisi. Olkhon Adası'ndan İrkutsk'a dönüş. İrkutsk'ta konaklama.

5. Gün: 14 Temmuz. İrkutsk'tan tren ile 750 km'lik Ulan Ude'ye geçiş. Bu yolculuk Baykal Gölü'nün muhteşem manzaralı güney kıyılarını takip eden 8 saatlik bir yolculuk olacaktır. Ayrıca bu yol, Trans Sibirya rotasıdır. Ulan Ude'de akşam 18 gibi otele yerleşme. Dileyenler serbest kent gezisi yapabilir.

6. Gün: 15 Temmuz. Türklerin kutlu ırmağı Selenge Irmağı kenarına kurulmuş olan Ulan Ude kent gezisi. Türk tarihinden kalan kurganlar ve müzeleri ziyaret.

7. Gün: 16 Temmuz. Soyon (Urenha) Türklerinin yaşadıkları köyü ziyaret. Türk tarihinin en önemli kalıntıları olan Kurganlar ve dikilitaşları ziyaret. Türk'ün kutlu sularında  Selenge Irmağına girip arınacağız. Ulan Ude'ye dönüş. 

8. Gün: 17 Temmuz. Buryatya'da bazı özel yerleri göreceğiz. 

9. Gün: 18 Temmuz. Ulanbaatar'a tren ile hareket. Bir gece trende geçecek. 550 km yol gideceğiz.

10. Gün: 19 Temmuz (Moğolistan'da 1. Gün) Otele yerleşme ve dinlenmenin ardından öğleden sonra Tonyukuk Yazıtlarına gideceğiz. Dönüşte Ulanbaatar kent gezisi. Otelde dinlenme.

11. Gün: 20 Temmuz. Saat 8’de Orhun Yazıtlarını (Bilge Kağan - Kül Tigin) görmek üzere Ötüken’e doğru yola çıkıyoruz ve Gobi Çölü kum tepelerinde isteyenlerle at ve develere bineceğiz, yol üzerindeki Erdene Zuu Manastırını gezdikten sonra Karakorum'a yakın Uygur devletinden kalmış Ordubalık'ı göreceğiz. Keçe çadırlarda (Kazak Türkçesinde kiyiz üy, Kırgız Türkçesinde boz üy, Mogolca ger) kalacağız. Yol mesafe saatleri yaklaşık öğlen yemeği dahil 5 -6 saat sürecek (380 km yol yapmış olacağız.)


12. Gün: 21 Temmuz. Saat 8’de hareket edip Karakorum Milli müzesini gezdikten sonra Bilge Kağan müzesini ve Orhun Yazıtlarını göreceğiz. Akşam Cengiz Han'ın başkenti Karakorum'da gerlerde (keçe çadır) konaklıyoruz. Bilge Kağan anıtı Karakorum ilçesindedir. Yol 40 km. Bu yol, TİKA tarafından yapılmıştır. Gidiş dönüş yaklaşık 1 saat sürer.

13. Gün: 22 Temmuz. Saat 8’de Orhun Uçarsuyu (şelalesi) gezisi başlayacak ve yol üzerindeki Türk dikili taşlarını ve kurganlarını göreceğiz. Bir deve taşı üzerinde bir kaç tane geyik çizimi var. Bunu gördükten sonra Orhun Uçarsuyu'nu görüp bu uçarsuyun kenarında gerlerde konaklayacağız. Yol toprak olduğu için 6-7 saat sürer. Karakorum'dan yol 140 km civarında.


14. Gün: 23 Temmuz. Saat 8 gibi eski Türk topraklarını görerek Arhangay kentindeki ulusal müzeye gideceğiz. Burada Birinci Göktürk anıtı Taspar Kağan'ın dikili taşını göreceğiz. Sonra Taihir Chuluu adlı eski kutsal büyük taşı görüp orda İh Tamir ırmağının kenarında konaklayacağız. Yol toprak olduğu için öğlen yemeği dahil 7-8 saat sürecek.

15. Gün: 24 Temmuz. Sabah 8’de hareket edip Terhin Gölü'nün kenarından doyumsuz manzaralar göreceğiz. Bu göl, Türk tarihi için de önemlidir. Yol toprak. Jargalant ilçesinde konaklayacağız.


16. Gün: 25 Temmuz. Sabah Jargalant ilçesinden hareket ederek eski Obalar ve İskit (Saka Türkleri) çağından kalmış kurganları görerek Ötüken yışlarını (ormanlarını) geçerek Hovsgöl'ün başkenti Mürün'e gelip konaklayacağiz. Yol tamamen toprak yaklaşık 8-9 saat yol sürecek.

17. Gün: 26 Temmuz. Sabah 8’de Mürün'den 15 km uzaklıktaki 14-15 tane dikilitaşı görmeye gideceğiz. Sonra Erhiin Gölü Gölün kenarındaki Geyik Taşları ve kurganları gördükten sonra Hovsgul'un Hatgal ilçesinde konaklayacağız.


18. -19. -20. -21. Gün: 27-28-29-30 Temmuz. Başından beri kullandığımız araçları bırakıp başka araçlara geçeceğiz ve asıl araçlarımız bizi Hovsgöl'de bekleyecek. Dört gün (yağış olmazsa 3 gün) Dukhaları görmek için hem atlarla (ya da yürüyerek) hem diğer arabalarla yol gideceğiz. Bir gece Dukha aileleri ile birlikte onların çadırlarına birer ikişer kişi dağılarak konaklayacağız. 4 günümüz eşsiz manzaralar eşliğinde tundrada bir yolculukla ve Dukha Türkleri arasında geçecek. Ancak Dukhalarla ilgili bir şenlik düşünülüyor. Öyle olursa Dukhaları görmemiz daha zahmetsiz olacak. Hovsgöl kenarına inip şenlik yapmaları planlanmakta. Şimdilik ikisine de hazır olun.

22. Gün: 31 Temmuz. Göktürklerin önemli kentlerinden biri olan Selenge kentine doğru yola çıkıyoruz. Yolda Duut Had adlı kaya çizimi alanını göreceğiz. Bu akşam Selenge'de konaklayacağız.Kutlu Selenge'nin kutlu sularından içip, Selenge'nin kutlu sularında yunacağız.


23. Gün: 1 Ağustos. Selenge’de Türkler için kutsal olan iki ırmak olan Orhun ve Selenge ırmaklarının birleştiği yeri tepelere çıkıp seyredeceğiz. Burada suya girerek arınacağız. Buradan su içerek Bilge Kağan'ın, Kül Tigin'in tinini duyumsayacağız.
Öğleden sonra Ulaanbaatar'a doğru yola çıkacağız. Aksam Ulaanbaatar'da konaklayacağız. Yol asfalt ve toprak karışıktır. 5-6 saat sürecek.

24. Gün 2 Ağustos. Sabah Terelj Parkı, Cengiz Han heykeli, 13. yüzyıl yerleşimlerini gezerek Terelj Ulusal Park'ında ya da Ulaanbaatar'da dinleniyoruz. Aynı gün yurda dönüş.
Tüm konaklamalar, tüm kılavuzluklar, uçuşlar dışında tüm yolculuklar ücrete dahildir. (Müze girişleri, yeme içme ve özel harcamalar dışında) Yeme içmeyi herkes kendi cebinden yapacaktır. Yemeklerin fiyatı 4-8 dolar aralığındadır. Kahvaltılıklarımızı -orada olmadığı için- dileyenler yanında götürebilir. Ben öyle yapıyorum. Zeytin, kaşar, pekmez, tahin götürüyorum.

İletişim: Mehmet GÜLTEKİN (Uzman Türkolog)
whatsapp: +90 543 698 26 98
styxdiablos@hotmail.com


Yorum Gönder

0 Yorumlar