Ticker

6/recent/ticker-posts

Advertisement

Responsive Advertisement

2024 BÜYÜK ISAURIA YOLU YÜRÜYÜŞÜ

ISAURIA YOLU 2024 YÜRÜYÜŞÜ

Ülkemizin gerçek antik yol rotası olan Isauria Yolu'nun geleneksel büyük yürüyüşünü bu yıl 30-31 Mayıs-1-2 Haziran tarihlerinde 3 gece 4 gün olarak çadır kamplı yapacağız. Yürüyüşümüz daha önce yürümediğimiz rotalardan geçecektir.
Şenlik havasında bir yürüyüş olacaktır. Kalabalık olacağız. Merak etmeyin. Ben her şeyi ayrıntılı bir biçimde planlarım. Bu rotalar büyük grupla ilk kez yürünecektir.
Türsab No: 13476
Buluşma yeri: Konya Otogarı
Buluşma Saati: 08.30
Dönüş saatleri: 2 Haziran tarihinde, Konya otogardan 21.00; Konya Havaalanından 21.00 itibarı ile biletlerinizi alabilirsiniz. Dönüş yalnızca Konya'dan olacak.
Etkinlik tarihi: 30-31 Mayıs-1-2 Haziran 2024
Etkinlik Ücreti: Destek bulursak ücretsiz olacak. Bulamazsak lojistik, kahvaltılar, öğle kumanyası, akşam yemeği içinde en fazla 1500 tl gibi olur düşüncesindeyim.
Değerli dostlar, bildiğiniz üzere 10 yılı aşkın süredir bu yola emek veriyorum. Şu ana kadar bu yolun yapılması ile ilgili hiçbir destek almadım. Ancak Bozkır-Akseki-Gündoğmuş (174 km) rotasının tabelalarını Konya Büyükşehir Belediyesi sağladı ve biz diktik. Yalnızca tabelaları dikmek için ve 10 gün sonrasındaki büyük yürüyüşümüz için Bodrum'dan bölgeye 4 kere gelip gittim. Benzinin 30 liralara dayandığı zamandı. Hatta geçen Nisan ayından bu Nisan ayına kadar Isauria Yolu için tüm harcamalarımı not ettim. Bu bir yıllık süre içinde 32 bin küsür lira harcamışım. (Patent masrafı, yolun adını almaya çalışan kişiye ihtarname masrafı içinde) Bundan daha da önemlisi, harcadığım zamandır. Bu nedenle bu yolun yürünmesini çok istiyorum. Bu etkinliğe katılımınız ve yolu yürümek için bölgeye gelmeniz benim için, emeklerimin boşa gitmemesi adına çok önemlidir. 
1. GÜN: Bozkır - Kanlı Böğet - Tepearası Köyü - Yazdamı Köyü (11 km) İlk gün yürüyüş geç başlayacağından ilk günkü rotayı kısa tuttuk. Yazdamı Köyü'nde odulanacağız. (Odulanma: kamp yapmanın Türkçesi. Od çevresine yerleşme. Altay Türkçesinden alınmıştır.) Bu yol, iki Isauria kenti olan Isauria Vetus (Eski Isauria: Bozkır ilçe merkezi) ile Isauria Nova'yı (Yeni Isauria: Zengibar Kalesi) birbirine bağlayan antik yoldur. Rotanın 6. km'sinde su var. Köyde bakkallar ve kahvehane var. Bu köy, Bozkır'ın kültürünü yaşatan bir kültür merkezidir. Televizyonlarda gördüğünüz Bozkır Ekibi olarak bilinen köçeklerin, sazların köyü burasıdır. Hali hazırda çoğunluğunu Muzaffer Sarısözen'in derlediği 2000 Bozkır türküsü vardır. Ekib, Bedia Akartürk'e de eşlik eden ekiptir. O gece Yazdamı Köyü'nde bizimle olmaları için çalışacağız.
2. GÜN: Yazdamı Köyü - Isauria Nova/Palaia (Yeni Isauria: Zengibar Kalesi) - Işıklar Köyü - Yelbeği Köyü -  Eğiste Barajı - Bolat Köyü - Astra Antik kenti - Külaf Dağı - Çoban barakası yürüyüşü. (26 km) Zengibar Kalesi'ne de çıkıp ineceğiz. Aynı akşam Çoban Barakasında odulanacağız. Bu rota, iki Isauria kenti olan Isauria Nova ile Astra antik kentini birbirine bağlayan yoldur. Yolun 2. km'sinde ve 22. km'sinde su vardır. Burada baraj nedeniyle göl yolumuzu kapattığı için 6 km'lik yolu kamyon kasalarında geçebiliriz.
3. Gün: Çoban Barakası - Sayboğazı Kanyonu - Mernek Köyü - Ilıcapınar Köyü - Avşar Köyü (22  km) Bu rotada dört tane Roma, bir tane Selçuklu köprüsünden geçeceğiz ki bu köprüler antik yolun göstergelerindendir. Sayboğazı Kanyonu'nu yukarılardan göreceğimiz, görselliği yüksek bir rotadır. Avşar Köyü'nün içinde tvaleti olan bir parkta odulanacağız. Avşar'da bakkallar, köfteci, kahvehaneler vardır.
4. Gün: Avşar - Bolay parkuru (11 km) Göl manzaralı, yükseklerden giden, manzaraya açık çok eski yollardan yürüyeceğiz. Yürüyüşümüz Bolay Köyü'nde son bulacak ve buradan dönüşe geçeceğiz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar