Ticker

6/recent/ticker-posts

Advertisement

Responsive Advertisement

ALTAY (SİBİRYA) - ERGENEKON GEZİSİ 2024 6-18 Ağustos - Doldu.

                   

                    Türsab No: 13476
 Tarih: 6 Ağustos gidiş-18 Ağustos dönüş arasında olacak...
İnegen Köyü'nde Sook Carık (Soğuk Yarık)'ta yürüyüşümüz.

Uzman Türkolog Mehmet Gültekin tarafından gezdirileceksiniz. Uzmanlık alanı, Altay Türkçesi, masal ve efsaneleridir. Altay'a daha önce 4'ü grupla, 3'ü yalnız olmak üzere 7 kere gitmiştir. 
Karakol petroglifleri

Bu bir dağcılık ve yürüyüş etkinliği değildir. Rotalarımızı sağlığı yerinde olan herkes yürüyebilir. İstemeyen de ırmak yanlarında, çevrede zaman geçirebilir.
Karakol Kurganları

Gözlerimi kapadığımda tinimi dolaştırdığım yer...

Önce Şartlar:

1. Misyonerlik ya da tebliğ yapanları Rus polisine kendi ellerimle teslim ederim. 
2. Konfor beklentisi olanların gelmemesi gereken bir etkinliktir.
Üç Enmek 

3. Oraya ata topraklarını, atalar ruhunu yaşamaya gidiyoruz. Kolay gidilebilen bir yere gitmiyoruz. Bu nedenle gezi huzurunu bozacak, olumsuzluk yayacak pesimist kişiler gelmemelidir. 
Balıkçı Köyü - Ergenekon'un içi

4. Oraya Türk kimliği dışında başka bir kimlik ile gitmiyoruz. Bu asla unutulmamalıdır. Yerel halkla politik konular konuşulmamalıdır.

5. Oralara kardeşlerimizle köprüler kurmaya gidiyoruz. Kılavuzumuzla, sürücülerimizle, yerel halkla -olumsuzluk yaşasak bile- onlara kibar davranmamız gerektiği unutulmamalıdır.
Kadın Irmağı yanında yürüyüşümüz.

Ücret: 1.200 dolar. Uçak bileti ücretin içinde değildir. Rehberlikler, tüm konaklamalar, araç lojistikleri, kahvaltılar, Altıngöl'de 2 saatlik feribot geçişi, Çulışman Irmağı tekne geçişi, Altay'da yerel müzik konseri ücrete dahildir. 
Souzga'daki otelimiz.

12 günlük Altay programı:
Antalya'dan Novosibirsk'e direk uçuş ile gideceğiz. Novosibirsk'ten aracımız alacak ve 7 saat dümdüz Sibirya yollarından Gorno-Altay'a ulaşacağız. Gezimiz bundan sonra başlayacak.
Bu gezi Ön-Türk tarihi, kültürü ve doğa gezisi olması yanında ata topraklarında günlük 4, 8,12 km'lik anlamlı trekkingler de içermektedir. Rotaları sağlık durumu yerinde olan herkes yürüyebilir. Genelde, düz, çayırlık yerlerdir. Dileyenler araçla geçebilir.
Krayevedçeskiy Müzesi - Novosibirsk

12 Günlük Program:

Başkent Gorno Altay ve Ön Türk tarihinin en önemli birkaç müzesinden biri olan Anohin Müzesi ziyareti. Bu müzede Türk abecesi ile yazılmış yazıtlar, balballar, Ukok Prensesi gibi önemli Ön-Türk kurgan buluntularını göreceğiz.
Obi yanı - Novosibirsk


İlk gece Gorno Altay yakınında Souzga Köyü'nde bungalov konaklama. 

Çemal'de Katun Irmağı kenarında 4 km yürüyüş ve turistik eşya alma (kurt dişi kolye, bozkurtlu magnet vs.) 2500 yıllık kurganlarda kurt dişi kolyeler bulunmuştur. Kurt dişi kolye asli Türk inancında dini bir ritüeldir. (Anlatacağım.)

Calmunku'ndan (Yele geçidi) Tuyekta Köyü'ne hareket. Sibirya'nın terse akan tek ırmağı olan Ursuu kenarında çok güzel bir yerde, ırmak kenarı, orman içinde bungalov konaklama. Altay Türkleri ırmak için de "suu" diyorlar. Burası Sovyet döneminde buraya yerleşmiş Azerbaycanlı Hüseyin abinin yeridir.

Ertesi gün Tuyekta Kurganları, Üç Enmek Ulusal Parkı, bu parkın girişindeki Bozkurt heykeli görülecek, Karakol Vadisi ve kurganları. 

Gayzer Gölü (Küçük gölün içinde volkanik kaynamaları göreceksiniz) yol üzeridir.

Umay Ana kült alanı olan Kalbaktaş petroglifleri. Burada Göktürkçe yazıtlar da var.

Adırhankaya petroglif kayaları ve dikilitaşı.

İnya Göktürk dönemi dikilitaşları, İskit (Saka) dönemi kurganları göreceğiz. Göktürk kalesi kalıntıları.

Kuray Köyü'nde kalarak Kuray dağlarının buzullarına 6x6 kamyonla gidip buzulların eteklerine kadar yaklaşacağız. Doğa gezisi de olacak.

Geçitlerdeki obo taşlara taş bırakıp, kutlu geçitlere ak bezlerimizi (yalama) bağlayarak yolculuğumuzu sürdüreceğiz. (Ay yeni ise. Ay eski iken hiçbir Kamlık ritüeli yapılmaz.)

Ulağan geçidi, göller, ırmaklar. Ulağan'da otel konaklama. Burada kimsenin bilmediği bir uçarsuya gideceğiz. Yalnızca avcıların bildiği. Burada Altay'ın Yaşayan İnsan Mirası ilan edilen kayçı grubu Ezen (Esenlik) konseri. Ulağan'daki Pazırık Müzesi ziyareti. Ergenekon Yürüyüşü. 7 km düz çayırlıkta binlerce Hun kurganı arasında yürüyüş. (Burası, Türk tarihihinin en önemli zaman dilimlerinden biri olan Pazırık Kültürü'ne ad veren yerdir.)

5 önemli Pazırık kurganını ziyaret. Dileyenler burada atalarımızın gömütü yanı başında çocuklara ücretini ödeyerek Altay'a özgü Çokır at (dalmaçyalı benekli) binebilir.

Ulağan'da Ergenekon'a girebilmek için araç değiştirip UAZ marka Rus jiplere geçeceğiz. Normal 4x4'ler oraya giremez.

Buradan Ergenekon'a geçiş. Katu Yarık'ı tepeden görüş. Buradan zemine araçla ineceğiz. Yürüyüşle indiğimiz patika araba yolu oldu çünkü.

Burası Ergenekon'dur. Ergenekon'da Çulışman Irmağı yanındaki bungalovlara yerleşme.

Ergenekon içinde yakındaki peribacalarına yürüyüş. Peri bacalarına gidiş dönüş 4 km. Yürüme meraklısı değilseniz Ergenekon'un içinde de zaman geçirebilirsiniz.

Yürüyüşçüler, az yürüdük diye; kültür gezginleri neden yürüyüş var diye sorun çıkarmamalıdır. Program burada.

Ergenekon'daki iki Türk köyü (bu köyler dünyada ulaşılması en zor köylerdir.) Koo (çöl, düz alan, boş alan) ve Balıkçı (Ruslar Balıkça diyor.) köylerini ziyaret. Bir cennet olan Altıngöl kıyısına Balıkçı Köyü'nden 11 km yürüyerek ulaşacağız. Saat 13.00'te bizim için özel olarak gelmiş olan hızlı feribotlara bineceğiz. Buradan feribotla Artıbaş ve İoğaç (Ağaç) köyüne geceğiz. Gölde yolculuk 2-3 saat sürecek. Korbu şelalesinde mola vereceğiz. Şelale girişi 350 Ruble. Artıbaş'a sonrasında geçeceğiz. Artıbaş'ta 4-5 saat gezi. Artıbaş ve İoğaç, Altıngöl'ün kıyılarına karşılıklı kurulmuş olan iki cennet köydür.  Burada Altıngöl'ün kuzeybatı ucundan akan Biya Irmağının başlangıcını göreceğiz. Bu ırmak, Biysk'te Üç Sümer dağından doğan Kadın ırmağı ile birleşip Ob (Obi) ırmağını oluşturur. Biya ırmağı boyunca Gorno Altay'a dönüş. 

Souzga Köyü'nde bungalov konaklama.

Serbest kent gezisi.

Türkiye'ye dönüş.

Yorucu bir gezi olacak. Çok yol yapacağız. Ama dolu dolu bir gezi olacak. Aksilik çıkması durumunda -ki olabilir- bazı yerlere gidemeyebiliriz. Önceki gezilerimizde böyle bir olumsuzluk yaşamadık. Rehberlerimiz gezide değişiklik yapma olanağına iyedir.

Öğle yemeği yollarda atıştırmalıklarla geçiyor genelde. Öğlen ve akşam yemeği, uçak bileti katılımcılara ait. Orada yalnızca temel ihtiyaçlarınız için yanınızda 300 dolar bulundurmanız fazlasıyla yeterli. Ama mutlaka alacak bir şeyler bulacaksınız. Kımız denememiş olanlar, kımızın en güzelini içeceksiniz. Gitmeden bir hafta önce süt, kefir  içerek bağırsaklarınızı alıştırmaya başlayınız.

Şebalin Müzesi, Anohin Müzesi, Novosibirsk Krayevedçeskiy (yerel tarih) müzesi (Şamanlık ögeleri doludur.) 

Program şöyle:

1. Gün: Novosibirsk'te paraları ruble yapma, simkart işleri, hostele yerleşme. Akşam kent gezisi. Oralara kadar gitmişken bir Sibirya kenti de görmeli diyerek Novosibirsk'te kalma.

 2. Gün: Krayevedçeskiy Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Obi Irmağı yanı gezisi, isteyenlerle Obi'de tekne turu, kent gezisi. Aynı hostelde konaklama. 

3. Gün: Yola çıkış. Biysk'te Hasanoğlan Müzesi gezisi. Gorno Altay'a geliş. Gece Souzga'ya gelip yerleşme.

 4. Gün: Anohin Müzesi ve Gorno Altay çevresindeki anıtlar gezisi. Aynı gün gece Souzga'da konaklama.

 5. Gün: Souzga'dan çıkış. Çemal gezisi, yürüyüşü, Tuyekta konaklama.

6. Gün: Tuyekta kurganları, Karakol kurganları,  Üç Enmek gezisi. Kalbaktaş gezisi. Çibit veya Aktaş konaklama.

 7. Gün: Gayzer Gölü, Kuray, Koş Ağaç, Jana Aul köy müzesi gezisi, zaman kalırsa Tarkhata Megalitik Kompleksi gezisi. Koş Ağaç konaklama.

 8. Gün: Aktaş, Ulağan, yol boyu gezi. Ulağan'da otele yerleşme. Akşam kay konseri. Ben Ulağan'da kayçı dostlarımın evinde kalacağım, sizler otelde. 😀

 9. Gün: Ulağan'da uçarsuya gidiş, dönüş. Ergenekon yürüyüşü, Pazırık Kurganları, Ergenekon'a yürüyerek iniş. Ergenekonda turbazalara yerleşme.

 10. Gün: Ergenekon içindeki Uçarsu'ya ve peri bacalarına yürüme, Balıkça'da konaklama. 

11. Gün: Balıkça'dan Altıngöl'e yürüme. Artıbaş'a geliş ve Artıbaş konaklama. Gorno Altay'a hareket. Souzga konaklama.

12. Gün: Kahvaltıdan sonra Novosibirsk'e yola çıkış. Zaman kalırsa serbest kent gezisi ve yurda dönüş.

İletişim:
Uzman Türkolog Mehmet GÜLTEKİN
Whatsapp: +90 543 698 26 98

Yorum Gönder

0 Yorumlar