Ticker

6/recent/ticker-posts

Advertisement

Responsive Advertisement

2023 Kazakistan - Özbekistan (İki ülke birlikte) Buluşma Yeri: Almatı Havaalanıdır. 
Referansı olmayan kişiler katılamaz. Benle görüştükten sonra benim evetimi alanlar, geziye katılabilir.
3 bin kişinin yaşadığı tarihi Hive kenti

Amuderya ve Sriderya'da yunup arınmak isteyenler, göllerde yüzmek isteyenler ona göre eşya ile gelin. Bu etkinlikte Maveraünnehir'i boydan boya geçeceğiz.
Amuderya kıyısında tekneler

Eski Türk yurtlarını gezmeyi sürdürüyoruz. Altın giyimli kişi’yi (Altın Elbiseli Adam), onun çıkarıldığı Esik Kurganını, Yesevi’yi, onun doğduğu Sayram (Yesi) köyünü, Tanrı Dağlarını, gölleri, doğayı, atalar tinini yaşamaya gidiyoruz.
 Tanrı dağlarında kımız içeceğiz. Oralara kadar gitmişken birer günümüzü de kentlere ayırıp önce birlikte sonra ayrı ayrı kentlerin güzel yerlerini göreceğiz. Türk tarihinin önemli kişilerini görmeden gelmeyeceğiz. Ayrıntılar aşağıdadır.
Taşkent, Buhara, Semerkant, Hive gibi büyüleyici tarihi kentlerimizi görecek oraların hikyelerini öğreneceğiz.
Harezm'in başkenti Hive

Tarih:  Gezi 18 günlüktür. 21 Temmuz - 8 Ağustos 2023
Cengiz Han'ın Otrar Baskını'nı yaptığı Otrar (Farab)

Uçuşlar:Kazakistan Almatı'ya uçuş, Özbekistan Ürgenç'ten dönüş.
Kölsay yakınlarındaki konaklayacağımız yurtlar.

İçinde olanlar: 
Uçak dışında tüm ulaşımlar, 
Kılavuzluklar, 
Konaklamalar (birkaç yerde keçe çadır konaklama) aksi halde 2-3 kişilik odalarda konaklama, oteller 3-4 yıldızlı)
Yerel grup konseri, 
Jipli safari (Kayındı gölüne 45 dakika gidiş 45 dakika geliş.) 
(Birkaç gün dışında) kahvaltılar 
Şah-ı Zinde, Semerkant

Ücretlendirme: Her iki ülke gezisi için 1400 dolar gibi bir tutar öngörülmektedir. Otel vs giderleri için önceden 400 doları bana veya orada bize rehberlik yapacak kişiye iletebilirsiniz. Bu para ile kalınacak yerleri, araçları, yerel konserleri organize edecekler. 

Ahmet Yesevi'nin türbesi, Türkistan

ŞARTLAR:

1. Ata toprakların kıymetini bilmeyen gelmemeli. 
2. Gittiğimiz yerin yerel inançlarına saygılı olunmalı. 
3. Aynı dili konuştuğumuz için bazı sözcükler, başka Türkçelerde kulağımıza komik gelebilir. Kardeşlerimizi rencide etmemeliyiz. 
4. Oralara köprüler kurmaya gidiyoruz, küçük sorunlarla köprüleri yıkmaya değil. 
5. Herkes kendini tanır, kişilere olumsuzluk yayacak olanlar lütfen gelmesin. 
6. Bu uzak yerlere her zaman gidilmez. Katılımcıların mutluluğunu ve huzurunu bozacak hiçbir şey yapmamalısınız. 
Türkistan kentindeki Kervansaray 

1. GÜN: (21 Temmuz 2023) İstanbul’dan Almatı’ya uçuş. Otele yerleşme. Almatı gezisi. 
Kölsay

2. 3. 4.GÜN: ( 22-23-24 Temmuz 2023)
Bugünler Tanrı Dağlarının güzelliklerini görerek, Tanrı Dağlarında yürüyüşler yaparak, kımız içerek geçecek. Almatı çevresinin çok güzel bir doğası var. Kazakistan’daki ilk 4 günümüz Almatı çevresinde değişik güzellikleri görerek geçecek. Almatı, Kölsay, Esik Kurganı, Altın Elbiseli Adam, Alma-Arasan, Büyük Almatı Gölü, Doğa harikası Çarın Kanyonu, kanyonda yürüyüş, Tanbalı Tas, Alatav geçişi, Medeu görülecek yerler arasında.
Kayındı Gölü

5. GÜN: (25 Temmuz 2023) Tanrı Dağları’nda günübirlik yürüyüş. Zorlu olmayacak. Olasılıkla 3053 yükseklikli Atatürk zirvesine çıkıp ineceğiz. (Buraya Ruslar hala Furmanıv zirvesi demekteler.) Bir günde çıkıp inilebilen bir dağdır. Yemyeşil Tanrı dağlarında furamboğaz yiyerek, mor reyhan toplayarak yürüyeceğiz.
Kayındı Gölü'ne giderken. 4x4 safari

6. GÜN: (26 Temmuz 2023) Türk tarihinin en önemli yerlerinden biri olan Türkistan’a doğru hareket ediyoruz. Almatı’dan önce Taraz’a geçiş. (5 saat, 491 km) Konaklama. Ertesi gün Taraz çevresinde kültür gezileri. Taraz, Türklerin İslam ile ilk karşılaştıkları yer. Talas/Taraz.
Atatürk zirvesi yürüyüşü, Tanrı Dağları

7. GÜN: (27 Temmuz 2023) Çimkent yönünde görsel yerlerde durarak Taraz’dan Çimkent’e geçeceğiz. Yolculuk 2.5 saat (181 km) olacak. Çimkent’te Ahmet Yesevi’nin doğduğu köy olan Sayram’a gideceğiz. (Burası artık köy değil, kent.) 
Kayındı Gölü yakınları, Tanrı Dağları

8. GÜN: (28 Temmuz 2023) Çimkent yakınlarında Sayram-Ugam Ulusal Parkı’nda günübirlik yürüyüş yapacağız. Grubun durumuna göre günübirlik küçük bir zirve de yapabilme olanağımız var.
Altın elbiseli adamın bulunduğu Esik Kurganı

9.Gün: (29 Temmuz 2023) Türkistan’da geçirilecek.
Tanrı Dağları'nda Atatürk zirvesine yürüyüş.

Türkistan’ın yeni Kervansarayı görülecek. Türkistan civarında Yesevi’nin hocası Arslan Baba'ya gidilecek. Tarihi yerler (tepe, müze) ziyaret edilecek. İkan Köyü'nde müzik eşliğinde Özbek çalgı aletleri ile yemek ziyafeti yapılacak. 
İli Irmağı yanındaki tamgalar kayası

10. GÜN: (30 Temmuz 2023) İkan Köyü'nden Taşkent’e doğru yola çıkılacak. Eski İkan'dan Taşkent'e geçiş. 263 km. 3,5-4 saatlik yol giderek Özbekistan'a, Taşkent'e geçilecek. Otele yerleşme.

11. Gün: (31 Temmuz 2023)  Taşkent’te olacağız. Şehir gezisi ve onunla birlikte Taşkent’in tarihi ve önemli yerleri gezilecek. Barak Han, Minor, Tilla Şeyh gibi tarihi mekanlara gidilecek.

12. 13. GÜN: (01-02 Temmuz 2023) Semerkand’a geçirilecek. Registan meydanı, Mirza Uluğbek Rasathanesi, Emir Timur Türbesi görülmesi gereken yerler içindedir. Semerkant'ta tarihin içinde, bu büyülü kentte kendi başınıza gezilere de çıkacaksınız.

14. GÜN: (03 Temmuz 2023) Buhara gezisi. Çar Minar Mecmuası, Uluğbeğ Rasathanesi, Medresesi, Kökaltaş Medresesi görülür.

15. Gün: (04 Temmuz 2023) 300 km yol giderek, Cengiz Han'ın ordularıyla geçtiği Kızılkum Çölü'nü geçip müthiş bir tarihi kente gideceğiz, Hive'ye. Aynı gün Hive'yi gezeceğiz. Burada tarihi yapılar müze olmuş ve girişler ücretli. Kapıya varınca pahalıymış deyip dönmek çok utanç verici oluyor, aman dikkat.

16. Gün: (05 Temmuz 2023) Hive'de serbest zaman.

Etkinlikte 2 gün boşunuz var. (6-7 Temmuz) Bu günleri en iyi biçimde değerlendireceğiz.

17. Gün: (08 Temmuz 2023) Ürgenç'e hareket ve yurda dönüş. 

Zamanı doğru kullanıp hem Hive'yi görmek hem de Zerefşan'a gidip Kızılkum Çölünde yürüyüş yapmak için programda küçük bir düzenleme yapılacaktır. Bu işleri olgunlaştırabilmek için rehberlerimizle görüşmelerimiz sürüyor. 

İLETİŞİM
styxdiablos@hotmail.com
whatsapp: +90 543 698 2 698
youtube kanal: yollar delisi
instagram: yollardelisi
facebook: yollar delisi

Yorum Gönder

0 Yorumlar